Sıkça sorulan Sorular

Açıklama

Question Nasıl Hesap Oluşturabilirim ?
AnswerShop.penguentepe.com adresine giderek “Hesap Oluştur” linkine tıkladıktan sonra sitemize üye olabilirsiniz. Üyelik işlemleri için herhangi bir ücret talep edilmemektedir.
Question Hesap oluşturmadan da alışveriş yapabilirmiyim?
AnswerEvet hesap oluşturmadan da alişveriş yapabilirsiniz. Seçtiğiniz ürünü sepete ekleyin daha sonra sepete gidin ve ödemeye devam et seçeneğini seçin. Adres ve fatura bilgilerinizi girdikten sonra ödeme yönteminizi de seçerek alışverişi tamamlayabilirsiniz.
Question Şifremi unuttum ne yapmalıyım ?
AnswerÜye girişi ekranında yer alan şifremi unuttum linkine tıklayarak üye olurken kullandığınız e-mail adresinize şifre yenileme linki gönderebilirsiniz.
Question Üye olurken paylaştığım kişisel verilerim korunuyormu?
AnswerShop.penguentepe.com’u sitesine üye olurken kullandığınız kişisel verileriniz 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunma Kanunu (‘’KVKK’’) uyarınca işleme amacıyla bağlantılı olacak şekilde, işlenmelerini gerektiren amaç çerçevesinde kaydedilir, muhafaza edilir. Hukuken bu kişisel verileri talep etme yetkisi olan kişiler, kurumlar ile paylaşılır. KVKK’ da sayılan diğer şekillerde işlenebilir.
Question Siparişimde değişiklik yapabilir miyim ?
AnswerSiparişlerde değişiklik yapılamamaktadır. Siparişinizi iptal etmek istiyorsanız ve siparişiniz kargoya verilmediyse iptal edebilirsiniz. Siparişiniz kargoya verildiyse ürünleri iade talebiyle tarafımıza gönderebilirsiniz.
Question Kargo ücreti nekadar?
AnswerKargo ücreti siparişiniz için ödeme aşamasına geldiğinizde hesaplanacaktır.
Question Siparişimin kargo takibini nasıl yapabilirim?
AnswerÜrününüz kargoya verildiğinde sitemize üye olurken kullandığınız mail adresine kargo takip numarası mail olarak gönderilecektir. Sizinle paylaşılan kargo takip numaranız ile kargonuzun konumunu sorgulayabilirsiniz.
Question Kargom ne zaman ulaşır?
AnswerKargolardaki yoğunluk nedeniyle siparişiniz kargoya teslim edildikten sonra 3-5 iş günü içerisinde size ulaşmaktadır.
Question Siparişimin alıcı ismini yada teslimat adresini değiştirebilirmiyim?
AnswerSiparişiniz oluşturulduktan sonra sipariş esnasında verilen alıcı ismi veya teslimat adresi değiştirilememektedir.
Question Paket hasarlı geldi teslim almalı mıyım?
AnswerHasarlı gelen paketi teslim almayıp kargo görevlisine paketin hasarlı geldiğiyle ilgili tutanak tutturmanız gerekmektedir. Daha sonra bizimle iletişime geçebilirsiniz.